Belépés
Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Mezőberény [1]
bekesmegye.com-on megjelent cikk a fesztiválról
Tápiókultura [1]
SZÜLINAPOS
Isten éltessen !
Statisztika

Online összesen: 2
Vendégek: 2
Felhasználók: 0
Nyitólap » Cikkek » Rólunk írták » Tápiókultura

Terék József írása
A kunok őrzik meg a Tápió-vidék néptáncát!
Írta: Tarnavölgyi László   
2010. november 20. szombat, 18:27

2010. november 6-án a kisújszállási NAGYKUN TÁNCEGYÜTTES vállalta fel Kecskésné Herczegh Kata művészeti vezető segítségével, hogy az idén megrendezésre kerülő Országos Minősítő Versenyen, a Hagyomanyok Házában, Budapesten színpadra vigye – saját Nagykun-táncaik – mellett a Tápió-mente néptáncát.   Terék József írása

 

Hatalmas dolgot vittünk véghez velük (Természetesen a versenyen Terék József és baráti kísérték a kunokat, és a Tápió-vidéki táncokra is ő hívta fel az együttes figyelmét! A szerkesztő megjegyzése.), hiszen az országban elsőként vette fel egy együttes a repertoárjába a valaha ezen a vidéken felgyűjtött autentikus néptáncot.

 

Martin György három településen is végzett gyűjtőmunkát. 1959.: Tápiószecső, 1978.: Tápiószecső, 1982.: Mende.

 

A korabeli technikának megfelelően 8, illetve 16 mm-es filmszalagokon kerültek rögzítésre a felvételek, amiket a mai napig őriznek aZenetudományi Intézetben. A táncok hatalmas eszmei értéket képviselnek, hiszen látszódnak rajtuk az akkori népviseletek, a helyi, autentikus néptáncok, valamint hallatszik a helyi zenekar muzsikája. Tápiószecsőn vonósbandákat, Mendén pedig a rezesbandát örökítették meg ezeken a gyűjtéseken. Így reprodukálni lehet a helyi autentikus zenéket, táncokat, népviseleteket.

 

Jómagam már 2 éve foglalkozom a vidék népzenéjével, a zenekarokkal, a népdalokkal. Ezeket rendszerezem, vizsgálom, újragyűjtöm, és ahol csak lehet prezentálom a közönség felé.

Nagyon sajnálom, hogy a Tápió-mentén nem volt olyan táncegyüttes, aki felvállalta volna a saját néptánc-kultúrájának repertoárba illesztését.

 

Nem szemrehányásként írtam ezt most le és egyetlen táncegyüttest, koreográfus, vezetőt sem szeretnék megbántani! Tisztelem és nagyra tartom személyüket, több évtizedes munkásságukat. Tudom, hogy egy ilyen új anyag betanításához, éltetéséhez nyugodt szakmai körülményekre lenne szükségük.

 

Majnik Zsolt Picasa galériájában szereplő csodálatos táncképek között ott vannak a mi néptáncunkat is bemutató fotográfiák

 

Ebben az ismeretlen táncanyagban most a kisújszállásiak látták meg a fantáziát, hiszen a Martin-anyagban nagy lehetőség van. Ígya Nagykun Táncegyüttesé az érdem, hogy megőrzésre kerül valami az elfeledettnek hitt Tápió-vidéki néptánc-kincsből.

 

Október 30-án az Etnoklub műsorban jártunk a táncosokkal és zenészbarátaimmal a Duna TV-ben - Terék József és barátai az Etnoklubban -, ahol Katona Erika, a Duna TV stratégiai igazgatója, műsorvezetője segítségével bemutathattuk a műsorban a helyi táncunkat.

 

És hogyan reagált az Országos Minősítő Verseny zsűrije Budapesten? Diószegi László, Zsuráfszky Zoltán, Ratkó Lujza, Eredics Gábor egyaránt fantasztikusnak találta, hogy egy soha nem minősült csapat idejön valahonnan és szétfüstölik a színpadot. 120.5 ponttal „Jól minősült” táncegyüttesé váltak a kisújszállásiak, ami a második legmagasabb fokozat. Ebben az eredményben az is benne van, hogy az ítészeket is lenyűgözte, hogy egy dobozba zárt, és élőben még általuk sem látott, egy adott kistérségre jellemző tánckincs életre kelt, újjászületett!  (A Nagykun Táncegyüttes viszonylag fiatal műhely. Első ízben jelentkezett minősítésre, ahol általában ezt az első jelentkezést – valódi nívó bemutatása után is – a „Megfelelően minősült” címmel ismeri el a zsűri. A szerkesztő megjegyzése.)

 

Gratulálok nekik tiszta szívből és kívánom, hogy még sok-sok szép eredményt érjenek el, mert megérdemlik!

 

A Tápió-mentén élőktől pedig azt kérem, hogy ahol csak van táncegyüttes és szeretnék megtanulni az eredeti autentikus helyi néptáncot, vegyék fel velem a kapcsolatot, mindenkinek odaadom a gyűjtőmunkám alatt megtalált összes felvételt!

 

Akik eddig nem tudtak a helyi anyagok létezéséről azok most büszkén mondhatják, hogy van saját néptáncunk, és már színpadra is vitték, országos nyilvánosságot kapott, terjed a híre az értékeinknek.

 

  2010. november 20.                                                 Terék József


(Forrás: www.tapiokultura.hu)

 
Kategória: Tápiókultura | Hozzáadta: Petty (2010-12-02)
Megtekintések száma: 1480 | Hozzászólások: 1 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 1
1 Aileen  
0
This is a relaly intelligent way to answer the question.

Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]
English
Keresés
Kép-zelő
Magyar Néptánc
Körkérdésünk
Értékeld honlapomat
Összes válasz: 161
Barátaink:
Művelődési Ház

Kisújszállás honlapja

Terék József honlapja

MTA ZTI adatbázis

Majnik Zsolt galériája

Folkrádió

Hidak Fórum

Apte Művészeti Egyesület

Copyright Nagykun Táncegyüttes © 2024